Wentylacja, o jakich czynnikach pamiętać

Właściwie dobrana instalacja o charakterze wentylacyjnym jest absolutnie niezbędna w każdym budynku, tym bardziej zaś w pomieszczeniach mieszkalnych gdzie zdrowe i świeże powietrze będzie nam absolutnie konieczne do właściwego odpoczynku. O czym należy pamiętać jeśli chodzi o o procesy związane z wentylowaniem? Oczywiście trzeba pamiętać o czymś takim jak czyszczenie wentylacji, ale też koniecznie trzeba pamiętać również na samym początku o właściwym zaprojektowaniu całego kompletnego systemu. Oto parę najbardziej istotnych przykazań, o których nie można zapomnieć.

-Zaplanuj trasy kanałów wentylacyjnych
-Dopilnuj aby do każdego z pomieszczeń doprowadzić co najmniej jeden wentylacyjny przewód
-Zaprojektuj wywiew z łazienek i kuchni i nawiew do przestrzeni dziennych
-Zapewnij swobodną wymianę powietrza między poszczególnymi przestrzeniami

To minimum absolutne, co na dodatek? Na przykład gdy zdecydujemy się na instalację w formie wentylacji z odzyskiem ciepła nie należy stosować eklektyzmu, a o prostu postawić na zdecydowanie się na urządzenia jednej marki. To zapewnia sprawne oraz funkcjonalne działanie w systemie.
System rozwiązań wentylacyjnych, a domowy kominek
Dodatkowo ogromne znaczenie ma prawidłowy montaż wentylacji w sytuacji kiedy w domu będzie miał się znaleźć kominek. W przypadku kominka, który posiada zamkniętą komorę spalania wentylację należy rozplanować z pewnym nadciśnieniem w domu. A to dlatego, że w przypadku ewentualnej nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z systemem wentylacji. System kominkowego ogrzewania pracuje zupełnie inaczej system wyposażony w rekuperator.
pozostaje jeszcze pytanie: Jaką konkretnie instalację należy wybrać dla domu?

Jeśli interesuje nas jedynie cenowe kryterium to bezapelacyjnie w tej konkurencji wygrywa grawitacyjna wentylacja. Chociaż niestety jednak spełnia ona swoją najbardziej istotną rolę nie jest wcale tak skuteczna jak mechaniczne rozwiązanie wentylacyjne z rekuperatorem. W tym drugim przypadku bowiem to my będziemy ostatecznie decydowali odnośnie tempa oraz ilości powietrza, które zostanie wymienione. Jego jakość też jest lepsza. Dlatego w wypadku wybierania nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć naszym klimatem w domu. Odetchnij pełną piersią.